Ktoré poistenie spoľahlivo ochráni vaše vozidlo?

Či už jazdíte na veľkom SUV, športovom aute alebo malom hatchbacku, musíte ho mať poistené. Povinné zmluvné poistenie dnes nezahŕňa iba krytie zodpovednosti za škodu, ale môže chrániť vaše auto aj v prípade rôznych škodových udalostí. Okrem toho si motoristi môžu uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré poskytuje spoľahlivú ochranu v prípade havárie a rôznych ďalších poškodení. Možností je veľa, ale nie každý vie, ako si vybrať to najvýhodnejšie poistenie auta. Poradíme, podľa čoho by ste sa mali orientovať.

Pripoistenia k PZP by ste nemali zanedbať

Ako sme už spomenuli vyššie, poistná ochrana v rámci zákonného poistenia sa nemusí vzťahovať iba na krytie zodpovednosti za škodu. Na trhu možno nájsť rôzne balíky povinného zmluvného poistenia, ktoré zahŕňajú krytie ďalších rizík vo vopred určenom rozsahu. To znamená, že každý motorista si môže vybrať, či si uzatvorí iba základné PZP, alebo poistný balík, ktorý zahŕňa rôzne doplnkové poistenia. V rámci zákonnej poistky sú dostupné tieto pripoistenia:

- čelné sklo,rozbite celne sklo

- živelná udalosť,

- rozšírená asistencia,

- úraz vodiča prípadne celej posádky,

- výtlky,

- stret so zverou.

Uzatvorenie doplnkových poistení je nepovinné a môžete si vybrať, ktoré do svojej poistky zahrniete. Takto si poistnú ochranu v rámci vášho PZP môžete vyskladať podľa vašich potrieb a preferencií. Nielen, že si uzatvorením povinného zmluvného poistenia splníte vašu zákonnú povinnosť, ale zároveň vášmu auto zabezpečíte spoľahlivú poistnú ochranu.

Havarijné poistenie: dobrá voľba či zbytočnosť?

Ďalším typom z kategórie poistenia auta je havarijné poistenie. Poistná ochrana, ktorú poskytuje, sa vzťahuje priamo na poškodenia a škody na aute, pre ktoré je uzatvorená. Dané vozidlo tak bude kryté pred rôznymi rizikami, medzi tie základné patria:

- havária,

- živel,

- vandalizmus,

- krádež.

Štandardne zahŕňa havarijné poistenie všetky vyššie uvedené riziká. V takom prípade ide o tzv. all risk. Je však možné uzatvoriť si aj havarijnú poistku s krytím iba niektorých rizík alebo naopak, zvoliť si ešte ďalšie doplnkové poistenia.

muz premyslajuci v aute

Pre aké auto sa havarijné poistenie oplatí?

V prípade havarijnej poistky je poistné v porovnaní s PZP o niečo drahšie. Preto by každý vodič mal dôsledne zvážiť, ako chce svoje auto chrániť. Vo všeobecnosti sa odporúča havarijne poistiť hlavne novšie vozidlá a autá od prémiových značiek. Automobil strednej triedy, ktorý je starší než 8 rokov, má nižšiu hodnotu, a preto havarijná poistka nemusí byť najvýhodnejším riešením. Vhodnejšou voľbou môže byť práve povinné zmluvné poistenie s rôznymi pripoisteniami.

Vo všeobecnosti sa preto nedá povedať, či sa pre každé auto oplatí alebo neoplatí havarijné poistenie. Najlepšie je posúdiť každý prípad individuálne. Môžete to urobiť tak, že využijete našu kalkulačku PZP a havarijného poistenia. Stačí označiť, že máte záujem o oba typy poistenia auta, vyplniť potrebné údaje a kalkulačka vám naraz porovná ceny oboch poistení. Veľmi ľahko a rýchlo tak získate prehľad o vašich možnostiach a cenách jednotlivých ponúk. Je na vás, či si uzatvoríte iba jedno poistenie, alebo obe. Vždy budete mať na výber. Okrem toho si vygenerovaný prehľad môžete nechať poslať na vašu e-mailovú adresu a neskôr sa k jednotlivým ponukám vrátiť a prehodnotiť ich.

Najnovšie články na Klik.sk

Klik.sk Vám predstavuje novú rubriku plnú zaujímavostí, noviniek a článkov nielen z automobilového sveta! Hľadáte zaujímavé články, z ktorých sa dozviete veľa informácií? Prosím, tu ich nájdete. Pokra...
Keď sa rozhodnete cestovať do zahraničia a poistiť, narazíte na veľa ponúk cestovného poistenia. Každá má inú cenu a podmienky, a preto nie je jednoduché si hneď vybrať. Stačí mať pritom na pamäti týc...
Výber havarijného poistenia je vždy veľmi dôležitý krok, ktorý si treba poriadne premyslieť. Havarijné poistenie poskytne majiteľovi automobilu poistné plnenie v prípade poistnej udalosti, ako napríkl...
Otázka ako poistiť auto z druhej ruky, je po kúpe ojazdeného vozidla jedna z najdôležitejších. Či už auto kupujete z autobazáru, alebo od fyzickej osoby, povinné zmluvné poistenie pri prihlásení vozid...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.