Mali by ste k poisteniu nehnuteľnosti mať aj poistenie domácnosti?

Téma poistenia majetku nepatrí medzi tie najzáživnejšie. Nie každý jej venuje náležitú pozornosť a preto sa často stáva, že ľudia pri poisťovní svojho majetku zistia, že nevedia, aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Ak to neviete ani vy, nezúfajte. V tomto článku vám to vysvetlíme.

Čo chráni poistenie nehnuteľnosti?

Ako už názov napovedá, poistná ochrana v rámci tohto typu poistenia sa vzťahuje na nehnuteľnosť. Krytá je stavba ako taká, čiže podlahy, steny, stropy, obvodové múry a tiež strecha. V praxi to znamená, že ak príde k poškodeniu niektorej z tejto častí nehnuteľnosti, poisťovňa vám vyplatí poistné plnenie.

Príklady poistných udalostí v rámci poistenia nehnuteľnosti:

- Poškodená strešná krytina po krupobití.

- Rozbité okná v dôsledku silnej víchrice.

- Zhorená podlaha a poškodené steny pri požiari.

- Poškodená podlaha kvôli uniknutej vode z prasknutého radiátora.

- Navlhnuté steny v dôsledku zvýšenia spodnej vody.

- Postriekaný plot od vandalov.

V rámci poistenia domu sa odporúča uzatvoriť si aj poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti. Táto poistka sa vzťahuje na prípady, keď v súvislosti s vašou nehnuteľnosťou vznikne škoda na cudzom majetku. Napríklad sa môže stať, že sneh zo strechy vášho domu spadne na auto stojace na chodníku a poškodí ho. Toto môže byť klasifikované ako poistná udalosť a náhradu škody zaplatí vaša poisťovňa.

Pre majiteľov bytov je dostupné poistenie bytu, ktoré kryje poškodenia na stavbe poistenej bytovej jednotky. Poistenie nehnuteľnosti je možné uzatvoriť nielen pre dom či byt, ale aj pre ďalšie typy stavieb, ako sú napríklad rekreačné chaty.

Prečo sa oplatí mať poistenie domácnosti?

Klienti sa občas mylne domnievajú, že poistenie nehnuteľnosti kryje nielen stavbu, ale aj všetko, čo je v nej uložené. To však nie je pravda. Na ochranu vybavenia vášho bývania je určené poistenie domácnosti. V rámci tejto poistky je chránený nábytok, elektrospotrebiče, oblečenie, šperky, cennosti, športové vybavenie a dokonca aj potraviny.

Príklady škôd, ktoré kryje poistenie domácnosti:

- Obhorená nábytková zostava v dôsledku skratu v hernej konzole.

- Poškodenie elektrospotrebičov či oblečenia pri záplave.

- Krádež športového vybavenia a kočíka z uzamknutej pivnice.

V rámci poistenia domácnosti si môžete poistiť aj zodpovednosť za škodu členov domácnosti, teda občiansku zodpovednosť. Takto budete krytý v prípade, keď nechtiac spôsobíte škodu niekomu inému, napríklad pri vytopení susedov. Z tohto poistenia sú kryté aj situácie, keď pri jazde na bicykli alebo korčuliach nechtiac niekoho zrazíte alebo napríklad poškodíte plot cudzieho domu.

Na čo si pri poistení nehnuteľnosti a domácnosti treba dať pozor?

Komplexné poistenie majetku je nepochybne veľmi dôležité pre spoľahlivú ochranu vášho bývania. Pri uzatváraní tohto poistenia preto veľmi poctivo nastavte poistné sumy v rámci oboch typov poistení. Tým chceme povedať, že váš dom či byt, a tiež domácnosť, by vždy mali byť poistené na ich aktuálnu hodnotu. Ak svoj majetok poistíte na nižšiu sumu, príde k podpoisteniu, čo bude mať za následok, že v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa nebude môcť vyplatiť adekvátne poistné plnenie.

Tomuto riziku sú veľmi často vystavené nehnuteľnosti, ktoré sú zakúpené prostredníctvom hypotekárneho úveru a vinkulované v prospech banky. Klienti uzatvorenie poistenia majetku vnímajú len ako ďalšiu povinnosť, ktorú pri kúpe nehnuteľnosti musia splniť a pri výbere najvhodnejšej ponuky sa orientujú len podľa ceny. Správne nastavenie poistných súm však ide ruka v ruke s vyplatením poistného plnenia, ktoré zodpovedá skutočnej výške škody. Problematike podpoistenia sa budeme venovať v samostatnom článku, preto sledujte náš blog, aby vám neušiel žiadny nový článok!

Toto o poistení majetku možno neviete

Poisťovne poskytujú v rámci poistenia majetku aj asistenčné služby, ktoré vám pomôžu, keď sa ocitnete v rôznych nepríjemných situáciách. Napríklad pri vymknutí sa z bytu, keď sa u vás doma premnoží hmyz alebo budete potrebovať služby plynára či elektrikára. Pamätajte však na to, že každá poistka zahŕňa asistenčné služby v inom rozsahu. Spravidla vyššie balíky obsahujú pomoc a asistenciu od poisťovne s väčšími možnosťami. Pri výbere poistenia si preto overte, čo všetko vám asistenčné služby v rámci konkrétnej ponuky vedia poskytnúť.

 Či už jazdíte na veľkom SUV, športovom aute alebo malom hatchbacku, musíte ho mať poistené. Povinné zmluvné poistenie dnes nezahŕňa iba krytie zodpovednosti za škodu, ale môže chrániť vaše auto aj v ...
Keď sa rozhodnete cestovať do zahraničia a poistiť, narazíte na veľa ponúk cestovného poistenia. Každá má inú cenu a podmienky, a preto nie je jednoduché si hneď vybrať. Stačí mať pritom na pamäti týc...
Výber havarijného poistenia je vždy veľmi dôležitý krok, ktorý si treba poriadne premyslieť. Havarijné poistenie poskytne majiteľovi automobilu poistné plnenie v prípade poistnej udalosti, ako napríkl...
Ceny poistenia domácnosti a nehnuteľnosti na rozdiel od cien poistenia auta majú tendenciu klesať, samozrejme v závislosti od zmeny hodnoty nehnuteľnosti, a ak si zjednáte novú poistku, pravdepodobne ...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.