5 tipov na najlepšie zahraničné lyžiarske strediská

Chcete túto zimu zažiť naozaj dobrú lyžovačku? Vybrali sme pre vás 5 kvalitných miest na lyžovanie, ktoré určite nesklamú ani náročných milovníkov zimných športov.

1. Chamonix - Francúzsko

Výhľad na Mont Blanc, 106 zjazdoviek rôznych náročností, 65 moderných lanoviek a vlekov, nádherná príroda a dych berúce výhľady. To je francúzske lyžiarske stredisko Chamonix v jednej vete. Môžete sa spoľahnúť na to, že tu nájdete úplne všetko, čo potrebujete na nezabudnuteľnú lyžovačku. Na svoje si prídu začiatočníci, pokročilí lyžiari a tiež aj milovníci luxusu. Zaujímavosťou je, že najdlhšia trať meria až 19 kilometrov. Je síce pravda, že toto lyžiarske stredisko patrí medzi tie drahšie, každý minutý cent však určite bude stáť za to.

2. Zermatt - Švajčiarsko

Najvyššie položené lyžiarske stredisko v Alpách nájdete v Zermatte vo Švajčiarsku. Je výnimočné tým, že majestátny vrch Matterhorn budete mať ako na dlani. Dokonca si môžete aj zajazdiť na zjazdovke, ktorá vedie od Matterhodnu až do Zermattu a je dlhá neuveriteľných 25 kilometrov. Zermatt ponúka možnosť lyžovania dokonca aj v lete a nájdete tu rôzne typy zjazdoviek. Toto miesto je preto vhodné nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre tých, ktorí majú radi adrenalínové športy.

3. Zillertal – Rakúsko

Toto lyžiarske stredisko sa nachádza 565 kilometrov od Bratislavy, takže je ideálne pre tých, ktorí chcú na lyžovačku vyraziť vlastným autom. Na svoje si prídu najmä stredne pokročilí lyžiari, pre ktorých je tu určených najviac zjazdoviek. Kto je odvážny, môže vyskúšať aj zjazdovku Harakiri, ktorá má sklon až 78 % a je najprudšia v celom Rakúsku. Za zmienku stojí aj panoramatická terasa vo výške 3250 m.n. a jaskyňa, ktorá sa nachádza vo vnútri ľadovca Hintertux. Nudiť sa tu nebudú ani deti, pretože pre ne je určený Kidsslope Hintertux s množstvom zaujímavých aktivít pre najmenších. Okrem lyžovania sa tu dá aj bežkovať, ísť na túru alebo vyskúšať osvetlené dráhy určené na sánkovanie.

4. Kronplatz – Taliansko

Jednotkou medzi lyžiarskymi strediskami v talianskych Dolomitoch je Kronplaz, ktoré nájdete v južnom Tirolsku. Ponúka niečo pre každého, pretože tu nájdete ako nenáročné zjazdovky, tak aj tie, ktoré sú označené ako čierne pre milovníkov adrenalínu. Okrem toho sa tu dá aj bežkovať či snowboardovať. Kronplatz ponúka na výber množstvo hotelov a apartmánov, z ktorých sa určite dá vybrať ubytovanie vhodné pre rodinnú dovolenku či lyžovačku s kamarátmi. Zjazdovky v tomto lyžiarskom stredisku sú známe tým, že sú dostatočne široké a veľmi dobre udržiavané, preto ak si potrpíte na špičkový servis, tu by ste sa určite mali zastaviť.

5. Stuhleck – Rakúsko

Známe rakúske lyžiarske stredisko sa nachádza v obci Spital am Semmering. Od Bratislavy je vzdialené len 150 kilometrov, takže je ideálne pre pár dňovú lyžovačku napríklad medzi sviatkami. Upozorňujeme, že ak sa na toto miesto vyberiete autom, určite si so sebou vezmite aj snehové reťaze, pretože bez nich sa na Stuhleck nedostanete. V tomto stredisku môžu lyžiari využiť až 24 kilometrov zjazdoviek, pričom väčšina svahov nie je veľmi náročná. Preto je toto miesto ideálne pre nenáročných lyžiarov a rodiny s malými deťmi. Odporúčame využiť aj možnosť večerného lyžovania a sánkarskú dráhu. Bežkári sa tu tiež nudiť nebudú, pretože tu nájdu kvalitné trate. Zaujímavosťou je, že je tu najdlhšia lanovka v Rakúsku, ktorá je dlhá až 2,7 kilometrov.

Ako sa poistiť na lyžovačku?

Cestovné poistenie by vám nemalo chýbať pri žiadnom vycestovaní za hranice Slovenska. Lyžovačka nie je výnimkou. Ideálne poistenie do zahraničia, ktoré vás bude spoľahlivo chrániť počas dovolenky na horách by malo obsahovať krytie týchto rizík:

· Liečebné náklady – tie sú základom každého cestovného poistenia.

· Záchranná akcia horskej služby – ak sa ocitnete v tiesni a budete potrebovať zásah horských záchranárov, náklady za pátraciu či záchrannú akciu zaplatí vaša poisťovňa.

· Strata, poškodenie či krádež batožiny - vďaka pripoisteniu batožiny budú chránené vaše osobné veci, batožina, doklady a tiež aj lyžiarsky výstroj. Podrobné informácie nájdete v tomto článku.

· Zodpovednosť za škodu – pomôže vám v prípade, keď neúmyselne spôsobíte škodu na majetku alebo ujmu na zdraví inej osobe. Časté sú napríklad zrážky lyžiarov na svahoch, ktoré môžu mať nepríjemné následky. V talianskych lyžiarskych strediskách dokonca platí povinnosť mať poistenie zodpovednosti za škodu.

· Rizikové športy – ak patríte medzi tých, ktorí majú radi adrenalín a na lyžovačke sa chcú venovať rizikovým športom, je potrebné si ich v rámci poistenia na dovolenku pripoistiť

· Úrazové poistenie – zaručí nárok na vyplatenie odškodného v prípade úrazu a trvalých následkov

Ak na lyžovačku cestujete vlastným autom, odporúčame, aby ste si overili rozsah asistenčných služieb, na ktoré máte nárok z povinného zmluvného poistenia. Ak sa vám zdá nedostačujúci, v rámci cestovného poistenia si môžete dojednať aj pripoistenie technickej asistencie. Vďaka nemu vám poisťovňa poskytne pomoc v prípade nepojazdnosti vozidla z rôznych dôvodov, ako je napríklad porucha či defekt.

Najnovšie články na Klik.sk

zena-s-lyzami
Tí, ktorí plánujú zimnú dovolenku stráviť na lyžiach, majú na výber z dvoch možností. Buď vezmú svoj vlastný lyžiarsky výstroj, alebo si ho požičajú. V oboch prípadoch však môže prísť ku krádeži alebo...
havarovane-auto
Rozdiel medzi týmito dvomi poisteniami je jednoduchý. Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré svojím autom spôsobíte niekomu inému. Havarijné poistenie sa vzťahuje na poškodenia, ku ktorým prišlo...
zasah-horskej-sluzby
Pre dobrodruhov, milovníkov horských túr a lyžiarov je návšteva do horských oblastí tým najlepším zážitkom. Hoci sa tu môžu cítiť ako doma, je potrebné myslieť aj na možné riziká a nebezpečenstvá. Ak ...
nestastny-muz
V súvislosti s poistením majetku sa často spomína aj téma podpoistenia. Ide o stav, kedy je dom, byt či iná stavba poistená na nižšiu sumu, než je jej reálna hodnota. Je to problém preto, lebo v prípa...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.