Podvodné e-maily: na základe týchto 4 znakov ich ľahko odhalíte!

Nejeden Slovák naletel na praktiky podvodníkov, ktorí útočia prostredníctvom elektronickej pošty. Vám sa to stať nemusí, ak budete vedieť, čo si pri podozrivých e-mailoch treba všímať.

V 21. storočí čelíme kybernetickým hrozbám, teda nebezpečenstvám, ktoré sa ukrývajú v online priestore. Jednou z týchto hrozieb je phishing, teda rozosielanie podvodných e-emailových správ. Tvária sa ako správy odosielané nejakou serióznou inštitúciou, napríklad bankou či doručovacou službou. Ich cieľom je vylákať od adresáta jeho citlivé údaje, ako sú napríklad prihlasovacie dáta do internet bankingu alebo číslo platobnej karty. Zlou správou je, že sa nedá vyhnúť tomu, aby sa vám aspoň raz za čas v schránke neobjavil phishingový e-mail. Môžete sa však vyvarovať tomu, aby ste podvodníkom naleteli. V tomto článku sme pre vás spísali zoznam znakov, ktoré nebezpečnú elektronickú správu ľahko odhalia.

Odosielateľ

Podvodný e-mail jednoznačne prezradí adresa, z ktorej bol odoslaný. V každej e-mailovej schránke nájdete vedľa seba napísané meno odosielateľa a e-mailovú adresu. Meno môže byť uvedené správne a teda korešpondovať s názvom inštitúcie, za ktorú sa podvodník vydáva. Vždy sa však zamerajte priamo na e-mailovú adresu. Tie, z ktorých sú odosielané podozrivé správy často obsahujú preklepy, cudzie názvy alebo náhodné čísla a písmená. Tiež zvyknú mať inú koncovku, napríklad .ch, .ru a iné.

Gramatické a štylistické chyby

Seriózne spoločnosti si dávajú záležať na každej jednej správe, ktorú odošlú svojim klientom. Preto v nich zriedka nájdete preklepy či nesprávny slovosled. Podvodníci pri vytváraní phishingových e-mailov využívajú online prekladače, ktoré si, našťastie pre nás, nevedia so slovenčinou až tak dobre poradiť.

Správy od nich sú preto veľmi často písané lámanou slovenčinou, teda obsahujú vety, ktoré nedávajú zmysel alebo sú plné preklepov, gramatických a štylistických chýb. Majte na pamäti, že takýto e-mail by vám vaša banka alebo iná inštitúcia nikdy neposlala.

Podozrivý link

Phishingové e-maily zvyčajne obsahujú link, prostredníctvom ktorého máte zadať údaje svojej platobnej karty či iné citlivé informácie. Link pritom môže byť umiestnený napríklad v tlačidlách, obrázkoch alebo iných grafických prvkoch tak, aby celý e-mail pôsobil ešte viac vierohodne. Zapamätajte si, že za žiadnych okolností by ste na tieto prvky nemali klikať. Nadíďte myšou nad daný link a v ľavom dolnom rohu obrazovky sa vám zobrazí webová adresa, na ktorú hypertextové prepojenie smeruje. Ak adresa daného webu pozostáva z cudzích či náhodných slov alebo písmen, má neznámu koncovku alebo iné podozrivé ukazovatele, v žiadnom prípade stránku, na ktorú link vedie, nenavštevujte.

Naliehanie sa okamžitú reakciu

Podvodníci vedia, že keď ak na svoju potenciálnu obeť vyvinú nátlak, je pravdepodobnejšie, že sa im poddá. Preto phishingové e-maily vyzývajú adresáta, aby zareagoval čím skôr. Klasickým príkladom takéhoto naliehania je správa o tom, že banka zablokuje váš účet, ak okamžite nekliknete na určený link a neprihlásite sa do svojho internet bankingu. Žiadna banka či iná inštitúcia vám dôležitú správu nepošle e-mailom s tým, že máte obmedzený čas na zareagovanie. Ak vám takýto e-mail príde a vy sa vyľakáte, nič nepokazíte, ak kontaktujete svoju banku a overíte si, či vám takúto správu naozaj poslala.

Dá sa proti phishingu poistiť?

Áno, dá. Pre zabezpečenie ochrany proti rizikám na internete si môžete uzatvoriť kyber poistenie. Ponúka ho už viacero poisťovní, buď samostatne, alebo si ho môžete uzatvoriť v rámci poistenia domácnosti. Poistná ochrana sa v rámci kyber poistenia vzťahuje napríklad na situácie, keď prišlo k zneužitiu platobnej karty alebo krádeže identity. Tiež môže táto poistka pomôcť v situácii, keď je poistený vystavený kyberšikane, či poskytne ochranu pri nákupe v internetovom obchode.

Jednotlivé poisťovne, ktoré na slovenskom trhu ponúkajú kyber poistenie majú jeho rozsah nastavený rôzne. Cez našu kalkulačku poistenia domácnosti a nehnuteľnosti si môžete porovnať ponuky od viacerých poisťovateľov, ktoré obsahujú aj kyber poistenie. Po zadaní potrebných údajov pre výpočet ceny poistenia uvidíte na vygenerovanom prehľade všetky informácie aj o poistných limitoch a konkrétnom rozsahu každej ponuky. Takto si ľahko a pohodlne nielen vyberiete najlepšiu poistku, ale si ju aj dojednáte. Všetko kompletne online z pohodlia domova. Ubezpečujeme vás, že dojednanie poistenia online cez našu kalkulačku je zabezpečené SSL certifikátom. Je teda bezpečné a nemusíte sa báť úniku vašich citlivých údajov.

Najnovšie články na Klik.sk

auta-na-parkovisku
Vaše povinné zmluvné poistenie vám pomôže v prípade mnohých nepríjemností, ako je oškretie cudzieho auta pri parkovaní, narazenie do múru rodinného domu, či spôsobenie väčšej autonehody. Ak máte v rám...
zena-na-plazi
Ako by sa vám páčilo mať priateľa na telefóne, ktorý by vám na dovolenke vedel poradiť pri rôznych nepríjemnostiach? Keď si uzatvoríte cestovné poistenie, vaša poisťovňa takýmto priateľom môže byť.Asi...
pes-a-sedacka
Každý, kto má doma psa, mačku či iné domáce zviera vie, čoho sú títo chlpatí členovia domácnosti schopní. Môžu poškodiť napríklad nábytok, prehryznúť káble alebo sa vymočiť na podlahu. Niektorí, najmä...
dvaja muzi si podavaju ruky
Spoločnosti Netrisk Group a Bauer Media Group oznámili dohodu o spojení svojich aktivít v oblasti porovnávania poistenia cez internet až v šiestich krajinách. Čo táto zmena prinesie? Výsledkom spojeni...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.