Od kedy je PZP online platné?

Poistenie je platné od dátumu, ktorý je v návrhu poistnej zmluvy uvedený ako dátum začiatku poistenia.

V prípade uzatvorenia povinného zmluvného poistenia online alebo telefonicky je zmluva aktivovaná zaplatením poistného v lehote splatnosti. Návrh zmluvy nie je nutné podpisovať ani ho zasielať späť. Každá poisťovňa má inak nastavenú lehotu splatnosti prvého poistného, lehota splatnosti je vždy uvedená na návrhu poistnej zmluvy.

Pokiaľ poistné uhradíte v lehote splatnosti, poistenie platí od dátumu uvedeného v návrhu poistnej zmluvy ako deň začiatku poistenia. Nárok na poistné plnenie však obvykle vzniká najskôr v okamihu pripísania prvej platby poistného na účet poistiteľa.

Ak nie je poistné alebo jeho prvá splátka zaplatená v lehote splatnosti, poistenie nevznikne a Vaše auto tak bude nepoistené. Zmluvu už v takom prípade nie je možné uzatvoriť spätne.

Je potrebné si uvedomiť, že dátum uzatvorenia návrhu poistnej zmluvy a dátum poistenia môžu niekedy byť dva odlišné dátumy.

Poistnú zmluvu je totiž možné uzavrieť aj niekoľko mesiacov pred začiatkom poistenia. Napríklad v marci si môžete uzavrieť poistku s dátumom začiatku v máji.

Poistenie je možné uzatvoriť najskôr od aktuálneho času a dátumu. Nikdy však nie so spätnou platnosťou, napríklad od predchádzajúceho dňa. Dátum začiatku poistenia je vždy uvedený v poistnej zmluve a na Bielej a Zelenej karte.

Bielu kartu k PZP máte okamžite k dispozícii

Spolu s návrhom poistnej zmluvy dostanete na mail aj dočasnú Bielu kartu, ktorá má platnosť 1 alebo 2 mesiace.

Vytlačte si ju a majte ju so sebou pri vedení motorového vozidla. Je to právoplatný doklad preukazujúci existenciu povinného zmluvného poistenia, ktorým sa môžete preukázať pri cestnej kontrole.

Po úhrade poistného Vám poisťovňa pošle poštou Bielu kartu aj Zelenú kartu s platnosťou na celé poistné obdobie (jeden poistný rok).

V prípade, že sa chystáte vycestovať do zahraničia a potrebujete mať k dispozícii Zelenú kartu ešte pred tým, než Vám bude doručená z poisťovne, pošlite nám žiadosť o jej zaslanie na info@klikpoistenie.sk a my Vám ju obratom pošleme poštou.

Prečítajte si zaujímavé články na našom blogu nielen o poistení auta

auto-s-privesom
Keď je reč o PZP, väčšina z nás si v mysli automaticky vybaví auto, prípadne motorku. Ale existuje celý rad ďalších vozidiel, ktoré tiež musia byť poistené. Ak hľadáte výhodné povinné zmluvné poisteni...
muz-v-tesle
Umelá inteligencia (AI), inak známa aj ako strojové učenie, predstavuje revolúciu. Jej potenciál môže byť využitý asi v každom odvetví, najmä v tých technologických. Do tejto kategórie patrí aj automo...
zena-na-elektrickej-kolobezke
Áno, je to pravda. Elektrické kolobežky budú musieť mať povinné zmluvné poistenie. Túto povinnosť zavádza smernica Európskeho parlamentu. V tomto článku vám priblížime všetko, čo by ste o tejto zmene ...
zatopene-auto
Extrémne výkyvy počasia sú čoraz častejšie aj na území Slovenska a nemôžeme tomu nijako zabrániť. Vyčíňanie prírodných živlov je nebezpečné nielen pre človeka, ale môže zanechať veľké poškodenia aj na...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.