Tesla Cybertruck – Futuristický pick-up na elektrinu

Dojazd 800 kilometrov na elektrinu a neopakovateľný dizajn. Elon Musk predstavil nový model automobilky, ktorá je symbolom elektromobility. Štvordverový pick-up sa už dá objednávať. Na začiatku 80-tych rokov bola budúcnosť plná hranatých tvarov – na cestách sa objavovali Lamborghini Countach, Lotus Espirit či DeLorean DMC-12, svet vtedy zaujal tiež koncept Aston Martin Bulldog. Presne tieto ostré tvary potom bolo vidno na autách skoro vo všetkých sci-fi filmoch. Nič podobné jako Cybertruck sa zatiaľ žiadna automobilka neodvážila ponúknuť.

Futuristická novinka Tesla Cybertruck


Šiesty model Tesly sa už dá po zložení stodolárovej zálohy predobjednať. Čakanie, než Cybertruck vyrazí na cesty, bude (ako je už u Tesly zvykom) dlhé. Prvé kusy plánuje automobilka vyrobiť v roku 2021. Základná cena je stanovená na 39 900 dolárov, čo je zhruba 36 000 eur. To je čiastka za základnú verziu s jedným elektromotorom a pohonom na zadných kolesách, ktorá má na jedno nabitie prejsť 400 kilometrov a dosiahnuť rýchlosť 100 km/h za 6,5 sekúnd, pričom maximálna rýchlosť bude 177 km/h. Desať tisíc dolárov sa pripláca za verziu s dvoma motormi a pohonom na oboch nápravách.

Nakoniec bude k dispozícií verzia za 69 900 dolárov, ktorá bude obsahovať tri elektromotory s už spomínaným dojazdom 800 kilometrov. Tento model ale na trh dorazí až v roku 2022. Stovku dosiahne za 3 sekundy, maximálna možná rýchlosť bude 210 km/h a utiahne vlek s váhou 6,3 ton. V kabíne sa v dvoch radách po troch usadí až šest dospelých ľudí. Nákladný priestor ponúkne dĺžku 2 metre a objem 2800 litrov. Celé vozidlo je postavené z tvrdenej, za studena valcovanej nerezovej oceli 30X, ktorá by mala odolať guľkám ráže 9mm.

,,Cena je síce o niečo nižšia, než sa predpokladalo, dopyt by každopádne mohol obmedziť jeho špecifický vzhľad,“ píše agentura Reuters. ,,V najlepšom prípade to bude produkt vyplňujúci medzeru na trhu", myslí si analytik Matt DeLorenzo zo spoločnosti Kelley Blue Book.

Pick-up, v USA ,,pickup truck“ je za Atlantikom jeden z najžiadnejších typov vozidiel. Užívatelia vyžadujú taktiež praktickosť, ktorá je v podaní Tesly vyjadrená už spomínanou schopnosťou ťahať príves o hmotnosti šiestich ton.

Na rozdiel od tradičných pick-upov nestojí Cybertruck na nosnom ráme, ale má samonosnú karosériu. Pri prezentácií nového modelu automobilka zdôrazňovala jeho odolnosť. Dokazovala to vrhaním veľkých predmetov proti oknám zo špeciálneho vrstveného skla. Zahraničné média demonštráciu nerozbitnosti Cybertrucku pri premiére v kalifornskom Hawthorne zosmiešňujú. Keď Franz von Holzhausen hodil kovovú guľu do ľavého predného okna, rozbilo sa a vytvorila sa na ňom ,,pavučina“. To isté sa potom stalo při zadnom okne. ,,Dobré je, že neprenikla cez okno,“ reagoval Musk. Dodal, že pri predchádzajúcich testoch skúšali na okná hádzať rôzne predmety a tie vždy odolali. Obyčajné okno by sa ale pri takom zásahu pravdepodobne zosypalo. To, že okno novej Tesly odolalo, je určite pozitívne.

Cybertruck má vzduchové odpruženie, ktoré umožňuje zmenu svetelnej výšky v rozsahu desiatich centimetrov až na 40,6 cm. Elektrický systém umožní nabíjať batérie nezverejnenej kapacity z 250kW nabíjačiek. Viac toho zatiaľ Musk o najnovšom počine jeho firmy neprezradil.

Aké sú reakcie?


Reakcie na nový elektromobil Tesly sú podľa médií zmiešané, od nadšenia po opovrhovanie. ,,Ľudia sa pravdepodobne nedokážu preniesť cez jeho vzhľad,“ uviedla analytička Jessica Caldwellová z firmy Edmunds. Podľa Muska bol jednou z inšpirácií pre vzhľad nového vozidla automobil Lotus Espirit, ktorý sa objavil v roku 1977 vo filme o Jamesovi Bondovi. Tesla sa podľa analytikov bude musieť s vozidlom Cybertruck zamerať iba na úzku skupinu zákazníkov, alebo vymyslieť spôsob, ako osloviť viac potencionálních kupcov. ,,Hlavne v USA niesú ľudia kupujúci väčšie autá na takýto skok pripravení, chcú to, čo je už vyskúšané,“ uviedla konzultantka Allysa Altmanová zo spoločnosti Publicis Sapient.

Najnovšie články na Klik.sk

Klik.sk Vám predstavuje novú rubriku plnú zaujímavostí, noviniek a článkov nielen z automobilového sveta! Hľadáte zaujímavé články, z ktorých sa dozviete veľa informácií? Prosím, tu ich nájdete. Pokra...
Výber havarijného poistenia je vždy veľmi dôležitý krok, ktorý si treba poriadne premyslieť. Havarijné poistenie poskytne majiteľovi automobilu poistné plnenie v prípade poistnej udalosti, ako napríkl...
Otázka ako poistiť auto z druhej ruky, je po kúpe ojazdeného vozidla jedna z najdôležitejších. Či už auto kupujete z autobazáru, alebo od fyzickej osoby, povinné zmluvné poistenie pri prihlásení vozid...
 Skoro každý vodič si počas života vysníval auto, ktoré by raz chcel vlastniť alebo si ho už aj doprial. Po akých značkách ale Slováci túžia a aké sú trendy v automobilovom sektore? Vkus ľudí sa mení ...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.