Chcete na dovolenke bývať cez Airbnb? Na toto si dajte pozor!

Unikátny koncept prenajímania ubytovania cez webovú službu zvanú Airbnb sa veľmi rýchlo stal fenoménom. Túto platformu v súčasnosti využívajú milióny ľudí a nedajú na ňu dopustiť. Airbnb je v porovnaní s hotelmi výrazne cenovo výhodnejšie a pohodlnejšie. Je však dôležité myslieť na to, že so sebou prináša aj riziko v tom, že vybrané ubytovanie v skutočnosti vôbec nemusí vyzerať tak, ako v inzeráte. Takejto nepríjemnosti sa vyhnete tak, že pri výbere dodržíte nasledujúce zásady.

1. Dôsledne si prezrite fotografie

Možno si poviete, že je zbytočné spomínať túto zásadu, veď fotky si v inzeráte pozrie každý. No je dôležité sa na fotografie ponúkaného ubytovania pozrieť tak, aby ste si všimli aj malé detaily. Keď sú miestnosti na fotkách dobre nasvietené a zaujímavo odfotené, môže to odvrátiť vašu pozornosť od toho, že na nich niečo nesedí alebo chýba. Napríklad, ak je v inzeráte uvedené, že je apartmán či izba vybavená klimatizáciou, mala by byť viditeľná aj na fotke. Tiež skontrolujte, či hostiteľ odfotil všetky miestnosti, vrátane kúpeľne a toalety. Zamerajte sa aj na to, či je na snímkach zachytený výhľad z okna či balkóna. Ak hostiteľ sľubuje pôsobivý výhľad, no na fotkách jasne vidieť, že dovidíte len na susednú budovu, nie je to dobrý signál.

2. Prečítajte si popis

Keď máte fotky skontrolované, nezabudnite svoju pozornosť venovať aj popisu. Overte si, či sa vybavenie ubytovania, ktoré je uvedené v popise zhoduje s tým, ktoré je na fotografiách. Dávajte si pozor na strojový preklad do slovenčiny alebo češtiny. Zvyčajne z neho pochopíte všetky dôležité veci, ale neuškodí, ak ho prepnete do pôvodného jazyka. Vo väčšine prípadov ide o angličtinu. Je to dobré preto, lebo vám pri automatickom preklade môžu ujsť nejaké dôležité detaily. Ak vaša angličtina nie je dosť dobrá na to, aby ste celému popisu dobre porozumeli, využitie niektorý z kvalitnejších prekladačov, napríklad ten od Google.

3. Dávajte si pozor na to, aký typ izby si prenajímate

Rozdelenie izieb je v prípade Airbnb iné, než v hoteloch. Na výber máte z nasledujúcich možností:

· Spoločná izba – prenajatú izbu s vami budú zdieľať aj ďalší ľudia

· Samostatná izba – k dispozícii budete mať celú miestnosť iba pre seba. Ostatné priestory, ako napríklad kuchyňa alebo toaleta budú zdieľané.

· Celý apartmán alebo dom – v podstate ide o prenájom celého bytu alebo domu. K dispozícii budete mať všetky miestnosti aj kompletné vybavenie.

Pri výbere sa riaďte podľa toho, koľko súkromia chcete mať a tiež myslite na svoju bezpečnosť.

4. Nezabudnite si prezrieť recenzie

Prečítajte si hodnotenia daného ubytovania od ostatných užívateľov. Môžete v nich nájsť niečo, čo hostiteľ zabudol uviesť v inzeráte, napríklad dvere, ktoré sa nedajú dobre zavrieť a pod.. Tiež v recenziách môžete nájsť aj rôzne pozitívne informácie, napríklad o prístupe hostiteľa, možnostiach, ktoré ponúka okolie ubytovania a pod..

Ak ubytovanie zatiaľ nemá žiadne hodnotenie, pozrite si profil hostiteľa. Je možné, že prenajíma aj iné byty či domy a na tie už iní užívatelia napísali recenzie.

5. Prezrite si okolie ubytovania

Pri výbere je dobré zvážiť aj v akej mestskej časti sa vami vybraný dom či byt nachádza. Či je ďaleko od letiska, vlakovej stanice alebo od centra, kde presne je zástavka mestskej hromadnej dopravy a iné. Tiež si všímajte, či sa ubytovanie nenachádza v schátranej budove, zapadnutej uličke a pod.. Oplatí sa skontrolovať aj to, či budete mať nablízku supermarket, lekáreň a ďalšie obchody či služby.

6. Prerátajte si výslednú cenu ubytovania

Keď si konkrétne ubytovanie vyberiete a budete ho chcieť zaplatiť, vopred si dobre skontrolujte finálnu cenu. K sume, ktorá je uvedená v inzeráte sa môžu prirátať rôzne poplatky, najčastejšie ide o platbu za upratovanie a servisný poplatok. Pri niektorých ponukách sa cena môže meniť aj podľa počtu osôb. Ak s niektorej položke nebudete rozumieť, môžete kontaktovať hostiteľa a požiadať ho o bližšie informácie.

7. Všetko riešte iba cez platformu Airbnb

Spoločnosť, ktorá tento webový portál prevádzkuje, prísne dbá na ochranu osobných údajov a zabezpečenie platieb. S hostiteľmi vždy komunikujte výhradne cez Airbnb a tiež cez túto platformu realizujte všetky platby. Ak sa vám stane, že od vás niekto bude chcieť, aby ste riešenie sporu alebo komunikáciu preniesli na iný web či aplikáciu, majte sa na pozore a kontaktuje centrum pomoci na Airbnb.

Bonusový tip: Uzatvorte si cestovné poistenie s poistením storna

Každý cestovateľ, či už je skúsený alebo nie, by mal vedieť, že cestovanie bez poistenia do zahraničia je zbytočné riziko. Toto poistenie vás bude kryť v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu, pretože pokryje liečebné náklady, vrátane doplatkov za lieky či repatriáciu.

Odporúčame, aby ste si v rámci cestovného poistenia dojednali aj poistenie storna. Pomôže vám vtedy, keď vám budú účtované storno poplatky za zrušenie zaplateného ubytovania. V prípade, že ste danú službu museli zrušiť z relevantného dôvodu, poisťovňa vám storno poplatky preplatí. Nárok na preplatenie týchto sankcií si môžete uplatniť aj pri zrušení letenky, lístkov na vlak, autobus, trajekt a pod..

Odporúčame mať aj pripoistenie batožiny, vďaka ktorému vám poisťovňa pomôže pri poškodení, strate alebo krádeže vašich osobných vecí, dokladov, športovej výstroje a pod.. V neposlednom rade je dobré do cestovného poistenia zahrnúť aj pripoistenie zodpovednosti za škodu a pripoistenie právnej asistencie.

Ak do zahraničia cestujete vlastným autom, môžete si dojednať pripoistenie technickej asistencie a zaistíte si tak pomoc od vašej poisťovne v prípade poruchy alebo iných problémov s vaším autom. Toto doplnkové poistenie sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú v rámci povinného zmluvného poistenia nárok len na základné asistenčné služby

Zaujímavé články z nášho blogu o cestovnom poistení

zena-s-kufrom-na-letisku
Trend sólo cestovania je tu už nejaký rok a nikam neodchádza. Skôr práve naopak, získava si čoraz viac priaznivcov. Ak nad ním uvažujete aj vy, mali by ste poznať základné zásady, ako cestovať bezpečn...
zena-na-plazi
Ako by sa vám páčilo mať priateľa na telefóne, ktorý by vám na dovolenke vedel poradiť pri rôznych nepríjemnostiach? Keď si uzatvoríte cestovné poistenie, vaša poisťovňa takýmto priateľom môže byť.Asi...
žena na pláži
Keď sa rozhodnete cestovať do zahraničia a poistiť, narazíte na veľa ponúk cestovného poistenia. Každá má inú cenu a podmienky, a preto nie je jednoduché si hneď vybrať. Stačí mať pritom na pamäti týc...
zasah-horskej-sluzby
Pre dobrodruhov, milovníkov horských túr a lyžiarov je návšteva do horských oblastí tým najlepším zážitkom. Hoci sa tu môžu cítiť ako doma, je potrebné myslieť aj na možné riziká a nebezpečenstvá. Ak ...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.