Prehľad pokút, ktoré môžete dostať v blokovom konaní

Každý vodič vie, že za porušenie pravidiel cestnej premávky môže dostať pokutu. Výšky sankcií za jednotlivé priestupky sa môžu časom meniť, pričom väčšinou o ide o zvýšenie. Nedodržaním dopravných predpisov motorista ohrozuje nielen seba a ostatných účastníkov cestnej premávky, zároveň sa vystavuje riziku, že dostane pokutu. V tomto článku sme pre vás pripravili prehľad sankcií, ktoré policajti udeľujú najčastejšie.

Tiež je dobré vedieť, že vodič môže pokutu dostať dvomi spôsobmi. Ak ho policajti pristihnú priamo pri vykonaní priestupku, bude sankciovaný v blokovom konaní, teda priamo na mieste a pokutu môže ihneď uhradiť. Druhým spôsobom je udelenie pokuty v rámci objektívnej zodpovednosti. Vtedy je majiteľ vozidla o vyrubení sankcie informovaný poštou. Upozorňujeme, že polícia môže pokutu udeliť až do dvoch rokov od spáchania priestupku. Preto, ak vodič napríklad prekročil povolenú rýchlosť minulý rok v lete, nepríjemnú správu v poštovej schránke si ešte stále môže nájsť. Údaje v rámci objektívnej zodpovednosti sa spracovávajú manuálne, nie automaticky, preto celý rpoces môže trvať dlhšie.

Pokuty za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti

Asi najčastejším deliktom, ktorého sa dopúšťajú vodiči, je nerešpektovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Výška sankcie za tento priestupok sa odvíja od toho, o koľko km/h ste povolenú rýchlosť prekročili. Zhovievavejší policajti môžu za tento prehrešok udeliť len napomenutie, no radšej rátajte s tým, že porušenie dopravných predpisov zabolí vašu peňaženku.

Aktuálny sadzobník pokút za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti v blokovom konaní

Ďalšie časté priestupky

Okrem prekročenia rýchlosti sa vodiči dopúšťajú aj mnohých iných deliktov. Pozrite sa, aké pokuty môžete dostať za nedodržanie vybraných povinností:

· nezastavenie auta pri značke „Stoj, daj prednosť v jazde“ - 66 až 99 €,

· prejazd cez železničné priecestie v čase, ktorý zakazuje zákon - 200 € až 300 €,

· nerešpektovanie zákazu vjazdu, prikázaný smer jazdy alebo zákaz odbočovania - 66 € až 99 €,

· porušenie povinnosti vytvoriť záchranársku uličku - 66 € až 99 €,

· jazda v záchranárskej uličke - 200 € až 300 €,

· nesplnenie povinnosti zabezpečiť plynulý prejazd vozidlu s právom prednostnej jazdy a tiež vozidlu, ktoré sprevádza - 200 € až 300 €,

· porušenie zákazu zastavenia a státia, ktorý ukladá zákon o cestnej premávke alebo signalizuje dopravná značka - 78 € - 52 €.

Samozrejme, je ešte veľa priestupkov, ktorých sa motoristi môžu dopustiť. V tomto článku sme uviedli tie najčastejšie. Ak si chcete prezrieť celý sadzobník pokút, jeho kompletné a aktuálne znenie nájdete na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Môžu byť z PZP preplatené aj pokuty?

Nie, krytie zákonného poistenia sa nevzťahuje na žiadne sankcie, preto, ak dostanete pokutu, s pomocou vašej poisťovne rátať nemôžete. PZP kryje vašu zodpovednosť za škodu alebo ujmu, ktorú svojím vozidlom spôsobíte niekomu inému.

Nezabudnite na to, že v rámci povinného zmluvného poistenia si môžete dojednať aj rôzne pripoistenia. Tie sú užitočné preto, lebo vďaka nim sa poistná ochrana rozšíri o krytie škôd na vlastnom aute. Vaše auto tak môže byť kryté napríklad proti škodám, ktoré vznikli pri živelnej udalosti, zrážke so zverou, či nabehnutí na výtlk. Za zmienku stojí aj doplnkové poistenie krádeže alebo čelného skla.

PZP s vhodnými pripoisteniami vás pritom nemusí stáť žiadne horibilné sumy. Využite našu online kalkulačku PZP, ktorá vám porovná ceny všetkých poisťovní na Slovensku. Takto uvidíte dostupné ponuky na jednom mieste a ľahko si vyberiete. Od najvýhodnejšieho PZP vás delí len pár kliknutí!

Najnovšie články na Klik.sk

zena-v-lietadle
Cestovanie do zahraničia bez cestovného poistenia je zbytočné riziko. To by mal vedieť každý cestovateľ, bez ohľadu na to, či za hranice našej krajiny putuje pravidelne, alebo len raz za čas. Tiež sa ...
Vyzerá to tak, že slovenskí vodiči už na nový typ diaľničnej známky nebudú čakať veľmi dlho. Známy je termín, od ktorého bude dostupná a tiež aj jej plánovaná cena.V súčasnosti si motoristi na Slovens...
dievca-so-zablatenymi-topankami
Nehody sa stávajú rôzne. Aj také, pri ktorých nechtiac niekomu spôsobíte škodu alebo zranenie. Správne poistenie vám zaistí, že výdavky spojené s takýmito nepríjemnosťami zaplatí vaša poisťovňa. V tom...
zena-sa-bali-na-dovolenku
Unikátny koncept prenajímania ubytovania cez webovú službu zvanú Airbnb sa veľmi rýchlo stal fenoménom. Túto platformu v súčasnosti využívajú  milióny ľudí a nedajú na ňu dopustiť. Airbnb je v porovna...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.