Prečo Slováci prestávajú prezúvať pneumatiky?

Pre mnohých vodičov je výmena gúm samozrejmosťou, iní radšej stavia na ich celoročný variant. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je najlepšie riešenie a či za neprezuté pneumatiky môžete mať problém pri poistnej udalosti.

Podľa štatistík od spoločnosti ETRma prezúva pneumatiky stále menej Slovákov. Časy sa menia a zimy už nie sú také tuhé, aké bývali. Poľadovica či snehové záveje sú v niektorých častiach našej krajiny veľmi výnimočné, preto nie je žiadnym prekvapením, že vodiči uprednostňujú univerzálne pneumatiky. Prestavujú pohodlnejšie riešenie a tiež aj úsporu peňazí. Záujem o tento variant gúm pritom nerastie iba na Slovensku, ale v celej Európe. Je dôležité poznamenať, že hoci majú celoročné pneumatiky svoje výhody, nie sú vhodné pre každého motoristu.

Pre ktorých vodičov sú univerzálne pneumatiky vhodné?

Pri rozhodnutí, či zvolíte tento typ gúm by ste mali brať do úvahy vlastnosti terénu po ktorom jazdíte a podnebie. Jednotlivé typy sezónnych pneumatík sú navrhnuté tak, aby zvládli zmenu vlastností ciest vplyvom počasia. To znamená, že zimné gumy musia vozidlu zabezpečiť dostatočnú stabilitu počas jazdy na snehu či poľadovici. Letné pneumatiky sa zasa dokážu popasovať s jazdou po rozpálených cestách. Možno žijete v oblasti, v ktorej sú zimy mierne a jazdíte prevažne po suchých cestách v meste. Je však dosť veľká pravdepodobnosť, že v tejto oblasti budú teploty počas leta dosahovať pomerne vysoké teploty. Toto všetko je potrebné brať do úvahy. Celoročné pneumatiky sú preto vhodné pre tých vodičov, ktorí sa najčastejšie pohybujú v oblasti bez extrémnych výkyvov počasia, kde nehrozia príliš nízke teploty s poľadovicou a snežením, a zároveň veľmi horúce letá.

Dôrazne odporúčame, aby ste výber správneho typu pneumatík nepodcenili. Majú totižto veľký vplyv na celkovú bezpečnosť nielen šoféra a ďalších pasažierov v aute, ale aj ostatných účastníkov premávky. Nesprávny typ alebo opotrebované gumy už boli príčinou mnohých dopravných nehôd a škodových udalostí.

Celoročné pneumatiky a poistné plnenie

Keď spôsobíte nehodu alebo škodovú udalosť, poisťovňu, v ktorej máte uzatvorené PZP, budú zaujímať aj pneumatiky. Konkrétne ich stav a celková úroveň opotrebenia. Ak sa preukáže, že práve gumy boli príčinou kolízie, poisťovňa nemusí vyplatiť náhradu škody.

Tiež je dobré pamätať na to, že niektoré poisťovne sa k otázke prezúvania pneumatík stavajú veľmi striktne a požadujú, aby vodiči jazdili na sezónnych pneumatikách a pravidelne ich prezúvali. Samozrejme, na Slovensku nájdete aj takých poisťovateľov, ktorí s celoročnými gumami problém nemajú. Ako sme už spomenuli vyššie, budú skúmať predovšetkým ich stav. Každá poisťovňa si tieto podmienky nastavuje v súlade s vlastnou politikou, preto, ak zvažujete používanie celoročných pneumatík, informujte sa vo svojej poisťovni, ako má nastavené podmienky ohľadom tohto aspektu.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že hlavnou výhodou univerzálnych gúm je to, že ich nie je potrebné prezúvať. Samozrejme, je potrebné pravidelne kontrolovať ich opotrebene a či nie sú poškodené. Odborníci sa však zhodujú v tom, že tento benefit sa nie vždy musí vyplatiť. Ak stavíte na zimné a letné gumy, ktoré budete pravidelne meniť, nič tým nepokazíte. Môže to síce byť o niečo nákladnejšie, no určite sa to oplatí. Hazard s vlastnou bezpečnosťou vás môže stáť viac ako dosť.

Ušetriť môžete na poistení auta

Auto nie je lacná záležitosť, preto rozumieme tomu, že motoristi nechcú zbytočne míňať peniaze. Vďaka našej online kalkulačke PZP si môže každý držiteľ nájsť najvýhodnejšie poistenie auta, pretože v našom porovnaní nájde ponuky od všetkých poisťovní. Zaručene si povinné zmluvné poistenie vyberú nenároční motoristi, ale aj takí, ktorí hľadajú rôzne pripoistenia, napríklad pre ochranu pred živelnými udalosťami, či vyššie balíky poistného krytia. Stačí vyplniť údaje, porovnať si ceny PZP, uzatvoriť poistenie a uhradiť poistné. Toto je správna cesta ako ušetriť.

Sledujte náš blog a dozviete sa veľa zaujímavého!

auto-s-privesom
Keď je reč o PZP, väčšina z nás si v mysli automaticky vybaví auto, prípadne motorku. Ale existuje celý rad ďalších vozidiel, ktoré tiež musia byť poistené. Ak hľadáte výhodné povinné zmluvné poisteni...
muz-v-tesle
Umelá inteligencia (AI), inak známa aj ako strojové učenie, predstavuje revolúciu. Jej potenciál môže byť využitý asi v každom odvetví, najmä v tých technologických. Do tejto kategórie patrí aj automo...
zena-na-elektrickej-kolobezke
Áno, je to pravda. Elektrické kolobežky budú musieť mať povinné zmluvné poistenie. Túto povinnosť zavádza smernica Európskeho parlamentu. V tomto článku vám priblížime všetko, čo by ste o tejto zmene ...
zatopene-auto
Extrémne výkyvy počasia sú čoraz častejšie aj na území Slovenska a nemôžeme tomu nijako zabrániť. Vyčíňanie prírodných živlov je nebezpečné nielen pre človeka, ale môže zanechať veľké poškodenia aj na...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.