7 tipov ako si vybrať správne cestovné poistenie

Keď sa rozhodnete cestovať do zahraničia a poistiť, narazíte na veľa ponúk cestovného poistenia. Každá má inú cenu a podmienky, a preto nie je jednoduché si hneď vybrať. Stačí mať pritom na pamäti týchto 7 tipov a najvýhodnejšie poistenie do zahraničia nájdete jednoduchšie, než si myslíte.

1. Cena by nemala byť rozhodujúca

Pri výbere akéhokoľvek poistného produktu prihliadajú klienti hlavne na cenu. To je pochopiteľné, ale výška poistného by v žiadnom prípade nemala byť hlavným faktorom, na základe ktorého sa rozhodnete. Na trhu dnes nájdete množstvo ponúk cestovného poistenia s rôznym krytím a za rôzne ceny. Niekedy sa však obsahy jednotlivých ponúk môžu výrazne odlišovať, zatiaľ čo cenové relácie môžu mať podobné. Za pár centov, prípadne eur, navyše je možné získať kvalitnejšie poistné krytie. Z tohto dôvodu sa pri výbere poistenia do zahraničia neoplatí orientovať len podľa ceny.

2. Nezabudnite si vybrať vhodné pripoistenia

Základom cestovného poistenia je krytie liečebných nákladov pri úraze alebo ochorení počas pobytu v cudzine. Poistenie do zahraničia pritom môže kryť celý rad ďalších situácií, ktoré vám môžu vašu dovolenku či služobnú cestu v cudzej krajine poriadne skomplikovať. V poistnom krytí môže byť zahrnutá napríklad zodpovednosť za škodu, ochrana batožiny, dokladov a osobných vecí, rozšírené krytie COVID-19, komplikácie spojené s chronickými chorobami, technická a právna pomoc či storno zaplatených služieb. Poisťovne ponúkajú rôzne druhy poistných balíkov, ktoré zahŕňajú vopred nadefinovanú kombináciu doplnkových poistení. Tiež si tieto pripoistenia môžete navoliť aj jednotlivo a vyskladať si cestovné poistenie podľa seba.

3. Rizikové a adrenalínové športy si treba pripoistiť

Poistenie do zahraničia zahŕňa aj úrazy pri vykonávaní bežných a rekreačných športov. Ak sa v zahraničí plánujete venovať niektorej zo športových činností, ktorá je považovaná za rizikovú alebo adrenalínovú, pre prípad úrazu pri takejto aktivite sa musíte pripoistiť. Pri výbere poistenia na dovolenku s krytím rizikových športov si dajte pozor na to, že každá poisťovňa má vlastný zoznam športových aktivít, ktoré sú z tohto doplnkového poistenia kryté. Preto si v poistných podmienkach overte, či vami vybraná ponuka zahŕňa aj ten šport, ktorému sa budete venovať.

4. Pozor na pobyt v rizikových krajinách

Keď sa v zahraničí nakazíte ochorením COVID-19 a máte uzatvorené cestovné poistenie, liečebné náklady vám budú z tejto poistky kryté do vopred stanoveného limitu. Platí to však iba pri vycestovaní do krajiny, ktorá je z hľadiska koronavírusu považovaná za nerizikovú. Ak plánujete vycestovať do štátu, ktorý je označený ako rizikový, alebo chcete mať pri pobyte v nerizikovej krajine lepšiu poistnú ochranu, môžete si uzatvoriť pripoistenie COVID-19. Na základe tohto doplnkového poistenia budú kryté nielen liečebné náklady spojené s liečbou tohto ochorenia, ale aj prípadné ďalšie náklady na ubytovanie a stravu pri karanténe. Niektoré poisťovne majú nadštandardné krytie rizika COVID-19 zahrnuté vo vyšších balíkoch cestovného poistenia.

5. Prečítajte si poistné podmienky

V tomto dokumente sú prehľadne spísané všetky informácie o konkrétnom cestovnom poistení. Nájdete tu údaje o výške stanovených poistných limitov, o zahrnutých pripoisteniach, definovanie, čo je a čo nie je považované za poistnú udalosť, výklady dôležitých pojmov a pod.. Nemenej dôležitou časťou poistných podmienok, ktorú by ste pri čítaní určite nemali vynechať, sú výluky z cestovného poistenia. Tie označujú okolnosti alebo situácie, ktoré nepodliehajú poistnej ochrane. Môže ísť napríklad o úrazy, ku ktorým prišlo po požití alkoholu či pri porušení bezpečnostných nariadení. Nezabudnite na to, že aj každé pripoistenie má definovaný vlastný zoznam výluk, preto si určite preštudujte aj tie.

6. Ak cestujete viackrát do roka, zvážte ročné cestovné poistenie

V prípade poistenia do zahraničia máte na výber medzi jednorazovým a celoročným variantom. Jednorazové cestovné poistenie sa uzatvára pre jeden výjazd za hranice našej krajiny. V prípade, že viete, že počas roka budete do zahraničia cestovať viackrát, môže sa vám viac oplatiť celoročné cestovné poistenie. Vyhnete sa tak tomu, že si budete musieť uzatvárať nové poistenie do zahraničia pred každým vycestovaním do cudziny. V rámci celoročného variantu si môžete navoliť rovnaké pripoistenia ako v prípade jednorazového cestovného poistenia a zabezpečiť si tak komplexnú poistnú ochranu na cestách počas celého roka.

7. Porovnajte si ponuky od viacerých poisťovní

Nikto nevie len tak z hlavy povedať, v ktorej poisťovni si môže uzatvoriť najvýhodnejšie cestovné poistenie. Keďže na Slovensku poskytuje tento typ poistenia viacero poisťovní, najlepšie je porovnať si jednotlivé ponuky a vďaka tomu sa budete vedieť najlepšie rozhodnúť. Ku konkrétnym ponukám sa môžete dopracovať cez webové stránky poisťovní, ale najrýchlejšou možnosťou je naša online kalkulačka cestovného poistenia. Stačí do nej zadať niekoľko základných údajov, označiť, aké pripoistenia majú byť v poistení zahrnuté, a za pár sekúnd budete mať pred sebou prehľad všetkých dostupných ponúk. Vo vygenerovanom zozname nájdete pri každej ponuke informácie o cene, poistnom krytí a ďalšie údaje, ako sú napríklad limity poistného krytia a pod.. Takéto porovnanie cestovného poistenia vám pomôže ušetriť peniaze, pretože si zaručene nájdete takú ponuku, ktorá vám najviac vyhovuje za najlepšiu cenu. Tiež ušetríte aj čas, pretože nemusíte študovať stránky jednotlivých poisťovní. Cestovné poistenie, ktoré je pre vás najvýhodnejšie, si ľahko cez našu kalkulačku aj uzatvoríte, takže na to, aby ste sa na cesty poistili, nemusíte ani vstať zo stoličky. Všetky potrebné dokumenty vám budú doručené na e-mail, takže ich v prípade potreby budete mať prístupné cez váš telefón. Poistenie do zahraničia si môžete vybaviť za pár minút aj počas balenia vecí na dovolenku. Stačí pár kliknutí.

Najnovšie články na Klik.sk

Klik.sk Vám predstavuje novú rubriku plnú zaujímavostí, noviniek a článkov nielen z automobilového sveta! Hľadáte zaujímavé články, z ktorých sa dozviete veľa informácií? Prosím, tu ich nájdete. Pokra...
Výber havarijného poistenia je vždy veľmi dôležitý krok, ktorý si treba poriadne premyslieť. Havarijné poistenie poskytne majiteľovi automobilu poistné plnenie v prípade poistnej udalosti, ako napríkl...
Otázka ako poistiť auto z druhej ruky, je po kúpe ojazdeného vozidla jedna z najdôležitejších. Či už auto kupujete z autobazáru, alebo od fyzickej osoby, povinné zmluvné poistenie pri prihlásení vozid...
 Skoro každý vodič si počas života vysníval auto, ktoré by raz chcel vlastniť alebo si ho už aj doprial. Po akých značkách ale Slováci túžia a aké sú trendy v automobilovom sektore? Vkus ľudí sa mení ...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.