Ako môže poistenie majetku kryť vašu zodpovednosť za škodu?

Nehody sa stávajú rôzne. Aj také, pri ktorých nechtiac niekomu spôsobíte škodu alebo zranenie. Správne poistenie vám zaistí, že výdavky spojené s takýmito nepríjemnosťami zaplatí vaša poisťovňa. V tomto článku sa pozrieme na krytie zodpovednosti za škodu v rámci majetkového poistenia.

Ako to je v rámci poistenia nehnuteľnosti?

Táto poistka kryje škody, ktoré nastali na vašom dome či byte, konkrétne na stavbe ako takej. Môže ísť napríklad o poškodenú strachu či rozbité okná pri silnom vetre. V rámci poistenia nehnuteľnosti je však možné dojednať aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktorá nastala v súvislosti s vašou nehnuteľnosťou. Typickým príkladom môže byť odletený kus strechy, ktorý poškodí auto zaparkované na chodníku. Často sa stáva napríklad aj to, že strom v záhrade spadne do susednej záhrady a tam poškodí záhradný nábytok či bazén. Ojedinelé nie sú ani pošmyknutia chodcov na chodníku pred domom, ktoré majú za následok zlomeniny. Všetky takéto situácie majú niečo spoločné – pre vlastníka znamenajú neželané výdavky. Ak si však v rámci poistenia nehnuteľnosti uzatvorí aj poistenie zodpovednosti, o náhradu škody sa postará jeho poisťovňa.

Poistenie občianskej zodpovednosti pomôže v mnohých situáciách

V rámci poistenia domácnosti je možné dojednať poistenie občianskej zodpovednosti. Jeho účel spočíva v krytí poškodení, ktoré spôsobia členovia poistenej domácnosti. Tento popis je síce stručný, no majte na pamäti, že poistenie občianskej zodpovednosti kryje celý rad rôznych prípadov. Napríklad:

· Vaše dieťa v škole poškodí lavicu, počítač či stoličku.

· Váš pes preskočí bránu a uhryzne okoloidúceho človeka.

· Počas jazdy na elektrokolobežke poškodíte plot susedného domu.

· Pokazí sa vám práčka v dôsledku čoho vytopíte susedov a tí si budú musieť dať vyčistiť pohovku, koberce a kreslá.

· Váš syn alebo dcéra na návšteve spôsobí veľké poškodenia na drahom nábytku.

Poistenie občianskej zodpovednosti sa vzťahuje na rôzne situácie z bežného života, ktoré vám môžu priniesť veľa nepríjemností v podobe neželaných výdavkov a tiež administratívnych prieťahov. Ak sa vhodne poistíte, v prípade spôsobenej škody alebo ujmy na zdraví sa môžete spoľahnúť na vašu poisťovňu.

Upozorňujeme, že žiadne poistenie zodpovednosti, či už je dojednané ako súčasť poistenia nehnuteľnosti alebo poistenia domácnosti, sa nevzťahuje na náročky spôsobené škody a ujmy na zdraví. Tiež nie je kryté protiprávne konanie, ktoré by mohlo byť klasifikované ako trestný čin.

V prípade domácich miláčikov sa môžete spoľahnúť na to, že ak vaša mačka či pes niečo poškodí alebo niekoho zraní, budete mať nárok na vyplatenie poistného plnenia. Dajte si však pozor na to, že niektoré poisťovne majú vo výlukách bojové alebo iné nebezpečné plemená psov. Poistenie domácnosti môže kryť nielen škody, ktoré štvornohí kamaráti spôsobia, ale aj ich ochorenia alebo úrazy, ku ktorým prišlo pri poistnej udalosti. Tejto téme sa bližšie venujeme v tomto článku.

Oplatí sa mať poistenie majetku?

Nepochybne áno. V tomto článku sme vám predstavili ďalšie výhody poistenia domu a domácnosti, ktoré vám v prípade rôznych nepríjemností môžu ušetriť naozaj nemalé peniaze a starosti. Napriek tomu je však na Slovensku stále veľa ľudí, ktorý majetkové poistenie považujú za zbytočnosť. Keď potom príde živelná udalosť alebo nastane iná nepríjemnosť, s náhradou škody im nemá kto pomôcť. Preto sa naozaj oplatí byť pripravený aj na nečakané. Dá sa to pomocou vhodne zvoleného majetkového poistenia.

Využite našu online kalkulačku poistenia nehnuteľnosti a domácnosti

Nikde nie je napísané, že kto chce zabezpečiť svoje bývanie, musí platiť veľa. Ak si chcete nájsť výhodné poistenie domu a domácnosti a zároveň ušetriť, vieme, ako na to. Využite našu online kalkulačku poistenia majetku, ktorá vám porovná ponuky od viacerých poisťovní. Môžete si vybrať, či si chcete porovnať ceny iba poistenia nehnuteľnosti, poistenia domácnosti alebo oboch naraz. Online kalkulačka vám vygeneruje prehľadný zoznam všetkých dostupných ponúk, na ktorom nájdete informácie o cene, poistných limitoch a všetky ostatné dôležité informácie. Vybrané si ľahko cez internet aj uzatvoríte a uhradíte poistné. Poistná zmluva a ostatné dokumenty vám prídu na e-mail a vy môžete byť v kľude, pretože tým je všetko vybavené.

Najnovšie články na našom blogu

Puklica-a-pneumatika
Pre mnohých vodičov je výmena gúm samozrejmosťou, iní radšej stavia na ich celoročný variant. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je najlepšie riešenie a či za neprezuté pneumatiky môžete mať problém...
zena-s-kufrom-na-letisku
Trend sólo cestovania je tu už nejaký rok a nikam neodchádza. Skôr práve naopak, získava si čoraz viac priaznivcov. Ak nad ním uvažujete aj vy, mali by ste poznať základné zásady, ako cestovať bezpečn...
auto-s-privesom
Keď je reč o PZP, väčšina z nás si v mysli automaticky vybaví auto, prípadne motorku. Ale existuje celý rad ďalších vozidiel, ktoré tiež musia byť poistené. Ak hľadáte výhodné povinné zmluvné poisteni...
muz-v-tesle
Umelá inteligencia (AI), inak známa aj ako strojové učenie, predstavuje revolúciu. Jej potenciál môže byť využitý asi v každom odvetví, najmä v tých technologických. Do tejto kategórie patrí aj automo...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.