Kedy sa bude dať dojednať PZP na elektrokolobežku?

Áno, je to pravda. Elektrické kolobežky budú musieť mať povinné zmluvné poistenie. Túto povinnosť zavádza smernica Európskeho parlamentu. V tomto článku vám priblížime všetko, čo by ste o tejto zmene mali vedieť.

Elektrokolobežky sa stali populárnymi veľmi rýchlo. Mnohí si ich obľúbili preto, lebo sú veľmi jednoduché na obsluhu a používanie a tiež sú šetrné voči životnému prostrediu. Majú však aj svoje tienisté stránky. V súvislosti s nimi sa množia prípady nehôd, pri ktorých došlo k poškodeniu majetku, zraneniu alebo aj usmrteniu osoby. Preto bolo len otázkou času, kedy zakročí nejaký regulačný orgán, ktorým je v tomto prípade Európsky parlament. Ten schválil smernicu, na základe ktorej musí byť vo všetkých štátoch Európskej únie povinné poistenie pre elektrokolobežky. Pre majiteľov týchto moderných dopravných prostriedkov to znamená, že si budú musieť uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu podobne, ako to robia držitelia automobilov.

Presný dátum zatiaľ nie je známy

Implementáciu smernice od Európskeho parlamentu, ktorú sme spomenuli vyššie, má do slovenskej legislatívy zabezpečiť novela zákona č. 381/2001 Z. z. o PZP. Tá upravuje definíciu motorového vozidla. Po novom sa za motorové vozidlá budú považovať aj tieto typy elektrických kolobežiek:

· ich maximálna hmotnosť je viac ako 25 kilogramov a ich maximálna rýchlosť presahuje 14 km/h,

· ich maximálna konštrukčná rýchlosť je viac ako 25 km/h.

Novela zákona o PZP prešla pripomienkovým konaním od jednotlivých rezortov v súčasnosti je na rade vláda, ktorá má novelu schváliť. Potom sa bude čakať na schválenie novely parlamentom. Nie je zatiaľ známe, kedy sa tak stane, hoci podľa smernice mal nový zákon začať platiť najneskôr od 1.1.2024. Vzhľadom na to, že na Slovensku ešte neprebehol celý legislatívny proces, elektrokolobežkári zatiaľ PZP mať nemusia. Bude povinné až vtedy, keď úprava zákona vstúpi do platnosti.

Dobré vedieť: Povinnosť mať uzatvorené PZP sa nebude vzťahovať na invalidné vozíky a tiež na elektrobicykle.

Kde sa bude dať dojednať PZP na elektrickú kolobežku?

Keďže presné znenie nového zákona o PZP ešte nebolo schválené, poisťovne zatiaľ nepredstavili konkrétne produkty. Známe je jedine to, že na ich vývoji už pracujú. Predpokladá sa, že PZP pre elektrokolobežky budú ponúkať niektoré komerčné poisťovne, v ktorých je v súčasnosti možné dojednať povinné zmluvné poistenie pre automobily a motocykle.

Presné cenové relácie ani rozsah poistenia poisťovne zatiaľ neprezradili. Čo sa týka ceny, podľa odhadov by táto poistka mala stáť okolo 30 €, približne teda toľko, koľko stojí zákonné poistenie pre malé motocykle. Upozorňujeme, že stále ide iba o predbežné odhady. Presné informácie vám prinesieme hneď, ako bude schválená novela zákona o PZP a poisťovne predstavia produkty týkajúce sa tejto zmeny.

Je PZP pre elektrokolobežky dobrý nápad?

Hoci sa tieto nové dopravné prostriedky tešia veľkej popularite, majú aj veľa odporcov. Tým vadí najmä bezohľadné a neostražité správanie vodičov e-kolobežiek, ktoré býva v mnohých prípadoch príčinou škodových udalostí alebo dopravných nehôd. Zavedenie povinnosti mať PZP aj pre elektrokolobežkárov tak prináša určite legislatívne usmernenie používania týchto zariadení s dôrazom na zodpovednosť tých, ktorí na nich jazdia. V súčasnosti, ak jazdec na elektrickej kolobežke spôsobí škodu alebo ujmu na zdraví inej osobe, vzniknuté výdavky musí uhradiť z vlastného vrecka. Neplatí to v prípade, ak má uzatvorené poistenie občianskej zodpovednosti, ktoré je možné dojednať v rámci poistenia domácnosti. V takom prípade náhradu škody zaplatí poisťovňa.

Zavedenie PZP pre elektrické kolobežky je teda vítanou zmenou. Jej cieľom je ochrana nielen ich používateľov, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Prispeje k tomu, že všetci, ktorí sa ocitnú na ceste, budú cestovať s väčšou istotou. Stále však platí, že či už vodič automobilu, jazdec na e-kolobežke alebo chodec, musia dodržiavať zásady bezpečnosti tak, aby zbytočne neohrozili seba a ostatných.

Najnovšie články na Klik.sk

muz-s-vedrom
Každému z nás by sa hodilo poznať niekoho, kto je vždy pripravený nám pomôcť. Keď si dojednáte poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, v niektorých poisťovniach takúto vymoženosť získate. Hovoríme o asi...
vodic-pouziva-navigaciu
Mnohí vodiči si bez navigačných aplikácií už nevedia predstaviť život. Preto je veľmi dobrou správou to, že vývojári nespia a stále pracujú na vylepšovaní jednotlivých navigácií a pridávaní nových fun...
zatopene-auto
Extrémne výkyvy počasia sú čoraz častejšie aj na území Slovenska a nemôžeme tomu nijako zabrániť. Vyčíňanie prírodných živlov je nebezpečné nielen pre človeka, ale môže zanechať veľké poškodenia aj na...
lyžiari - Kronplatz
Chcete túto zimu zažiť naozaj dobrú lyžovačku? Vybrali sme pre vás 5 kvalitných miest na lyžovanie, ktoré určite nesklamú ani náročných milovníkov zimných športov.1.   Chamonix - FrancúzskoVýhľad na M...
agent
agent

Spočítajte si,
koľko ušetríte vy!

Porovnávame ponuky všetkých veľkých poisťovní.